NRD Начало
Сряда, 2 Април 2025
Начало Авансцена Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите
3988
Авансцена

Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите

Да съм диджей, за мен са много неща - призвание, професия, удоволствие, мисия дори, каза Анатоли Анастасов в Световния ден на диджея, който се отбелязва на 9 март. И добави, че опитвайки се да прокарва качествена и стойностна музика, допринася и за формирането на добрата музикална култура у хората. Той разказа и за първите си стъпки в професията.

| 09 Март 2025, 09:00 ч.
Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите
Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите
Снимка © БТА

Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите.

Оркестърът за народна музика на Българското национално радио (БНРi с диригент Димитър Христов пре

Четири премиери ще има в Yalta Art Room до март, съобщават от арт пространството

Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в инициативата &ldquo

След гастрол в Русе и Варна операта „Моя прекрасна лейди“ ще закрие мартенската прогр

Галериите от около столичната ул. „Самуил“ ще работят с удължено работно време и своб

Да съм диджей, за мен са много неща - призвание, професия, удоволствие, мисия дори, каза Анатоли Анастасов в Световния ден на диджея, който се отбелязва на 9 март.

И добави, че опитвайки се да прокарва качествена и стойностна музика, допринася и за формирането на добрата музикална култура у хората.

Той разказа и за първите си стъпки в професията. През 1986 година, още ученик в Езиковата гимназия в Ловеч, разбрал, че в Младежкия дом се организира курс за диджеи, и се записал. Той продължил една седмица, групата била от около 35 души.

„Водещи бяха местни лектори, вещи в организирането на забави - така се казваше тогава, както и специални лектори от София – Валентин Ветов (светла му памет!) от Българската национална телевизия и Йордан Георгиев-Данчо Стълбицата. Как ще пропусна такова нещо? Много неща научих от тях, като се има предвид, че едва бях навършил 15 години”, спомня си 53-годишният днес Анастасов.

След курса имало и изпити – писмен и практически. До практическия били допуснати седем-осем човека, които имали половин час на разположение пред публика.

От 11 до 15 февруари в театър „Аристон“ в италианския курорт Сан Ремо ще се проведе 7

С втората си изложба в галерия „Арте“, Станимир Желев демонстрира сп

Наречен Карлмарксщат по времето на комунистическа Германия, а след това средище на неонацистко на

Номинации за ежегодната персонална награда „Ловешки меч“ вече се приемат в Община Лов

Павлета Унджиева и Кирил Андреев представят днес изложбата си „Съзвучие от емоции“ в

„Тридесет минути водих първата си дискотека в Младежкия дом пред над 500 души. Всички, които участвахме, залагахме на утвърдени хитове, като най-големият тогава беше Heartbreak Hotel на Си Си Кеч. Всички го пуснахме – за кеф на танцуващите. По задължение пускахме български и съветски песни – резонно, за тях получавахме освирквания, но такава беше директивата „от горе”, разказва диджеят.

Впоследствие той разбрал, че курсът имал за цел да се избере щатен диджей на Младежкия дом в Ловеч, което той нямало как да постигне с оглед на възрастта му, но е благодарен, защото наученото тогава, по думите му, се оказало безценно за него.

Станало ясно, че музиката ще играе значима роля в бъдещето му, и малко преди да завърши средното си образование, се явил на изпит за категоризация – по онова време все още действало изискването, че трябва да имаш определена категория, която ти дава право да работиш като дисководещ. Записал се и го уведомили, че изпитите ще са в два последователни дни през април 1989 г. в младежки дом „Лиляна Димитрова” в столицата.

„Оказа се, че сме над петдесет човека. Влязохме в една зала на младежкия дом и пред нас се изправиха едни сериозни чичковци и лелки, които ни информираха за естеството на изпитите – три на брой: първият – политически, вторият – музикален, третият – практически. Ако ги издържиш, вземаш мечтаната категория. Раздадоха по няколко бели карирани листа и химикалки и обявиха темата – „Писмото на другаря Тодор Живков до еди-кой си конгрес на ДКМС (Димитровски комунистически младежки съюз – б.а.) и неговото значение”. Отлично! Само дето аз не бях чел нищо по темата. Поседях десетина минути, хапех химикалката и се чудех накъде да се огледам. Накрая станах и си предадох листа с името и заглавието на темата. Погледнаха ме учудено, а аз им казах „Дошъл съм да се уча на музика, не на политика” и си излязох”, връща лентата ловчалията.

Признава, че първите пет години от стремежите му да се учи и изявява като диджей са му помогнали много. Попивал от това, което правели колегите му, слушал по радиото, записвал музика на касети и очаквал своя ред. И той дошъл през септември 1990 година, когато започнал работа в импресарска къща „Мариано”, чрез която бил назначен за щатен диджей в ресторант „Люспата” в Ловеч.

Година по-късно вече е зад пулта в една от местните дискотеки. Снабдил се с първата си качествена апаратура, набавил си и първите светлинни ефекти – модерните за онова време блиц, глобус и маркуч с бягащи светлини. А в края на 1991 г. младо семейство му гласувало доверие да води сватбата им – първото подобно празненство за диджей Анатоли.

По думите му едно от най-приятните места, на които е работил, е дискотека, известна на ловчалии с името „Водното”. С Иво, един от барманите, понякога си сменяли местата – той зад пулта, дисководещият зад бара. На един от големите хитове тогава – I Can’t Dance на „Дженезис”, редовно демонстрирали заедно на дансинга специфичната походка от видеото към песента.

Разказва и за организирана от тях двамата акция, която днес ще бъде наречена флашмоб: „По това време една от най-гледаните реклами по телевизията беше на един ежедневник, която беше на фона на песента Bakerstreet на Undercover. В един от дните подсигурихме вестници за цялата дискотека, а в момента, в който пуснах песента, всички вдигнаха вестниците в ръце. Луда работа, но много готино се получи!”

С „Водното” е свързан и един от критичните му моменти. Обадил му се шефът – притеснен, че е станало наводнение. Над сто от касетите му се били наводнили, но след неколкодневно съхнене продължили да работят най-нормално.

„Фонотеката ми тогава беше с музика, събрана в близо хиляда касети, които носех в пет огромни куфара. А микрофонът, който ползвах, и днес ми върши чудесна работа – повече от 30 години”, споделя диджей Анатоли.

През 2025 г. той отбелязва 40 години в професията. Отдавна вече не е диджей в дискотека или клуб. Най-често е в един ловешки ресторант, води и лични тържества от 2000 г. насам.

„Грубо казано, за 25 години съм имал около 3000 участия – сватби, кръщенета, банкети, юбилеи, фирмени партита и т.н. Специално брачните празненства са може би към 300”, пресмята Анастасов.

Понякога на участия той носи и тъпан. Застава в центъра на хорото и го удря в ритъма на музиката. „Хората се радват. Имам клиенти, които, след като ме ангажират, държат да бъда и с тъпана. Забавляват се”, обясни диджеят.

Ловчалията посочи още, че през годините е имал възможността да работи и общува с различни имена в бизнеса – колеги и изпълнители. Добър приятел му е рапърът Иван Динев-Устата, с когото са имали доста съвместни участия, а музикантът му е предоставил правото да изпълнява негови хитове, което Анатоли прави и до днес.

„Хоризонт“, с които се запознах, когато бях водещ в радио „Лиани“. Често съм работил и с Драгомир Драганов – прекрасен човек и приятел, певицата Бриана и много други.

Незабравими ще останат за мен и участията ми с Валя Балканска – това няма как да се забрави, с Глория, с Тони Димитрова, с Веселин Маринов.

От новите имена ще отбележа Димитър и Христо, участници в телевизионния формат „Като две капки вода“ в момента. Имат голямо бъдеще, а лично израстването на Христо, който е от Троян, стана и пред очите ми и затова много им се кефя в момента”, разказа диджей Анатоли.

Той не счита, че за тези четири десетилетия се е променил: „Оставам си все същият оптимист, луд и с младежки дух, надявам се”.

По думите му вкусът на хората се е променил със самите тях. „По-новото поколение „залита” към по-комерсиалната вълна – попфолк, гръцко, сръбско, еднодневките... Константа обаче си остават хитовете от 70-те, 80-те и 90-те години. Те се харесват и на младите, а напоследък някои от тях пак се завръщат в по-нов аранжимент. Както се казва – новото е добре забравеното старо”, коментира диджей Анатоли.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Желанието да експериментирам ме движеше напред и произведенията започнаха да придобиват обемна форма, навлизайки все повече в пространството. Каква обаче е човешката намеса в приро ...
Мими Иванова представя най-големите си хитове и съвсем нови песни в зала 1 на НДК
„Зелената стара чешма“, „Петнадесет лалета“, „Вълкът и седемте козлета“, „Майчица свята“, „Аморе мио“, „Вече свърш ...
Безрезервно уча младите на това, на което са ме учили и мен, каза проф. Минчо Минчев в Габрово
По време на майсторски клас в Габрово проф. Минчо Минчев каза, че безрезервно учи младите на това, на което е бил учен и той преди години.  Майсторският клас на Проф. Минчо Ми ...
Хиляди художници създадоха свои интерпретации на картината "Момичето с перлената обеца"
След като изпрати най-известната си картина за мащабна изложба в Амстердам, включваща почти всички произведения на Йоханес Вермеер, музеят "Маурицхойс" в Хага "осъмна" с празно про ...
Награденият с "Икар" спектакъл на Иво Димчев Metch ще гостува за първи път в Бургас
Интерактивният соло пърформанс Metch на артиста Иво Димчев ще бъде представен за първи път пред бургаската публика на 8 април в Културен дом НХК, съобщават организаторите от "Артве ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Художникът Пламен Кирилов : Картините са една въображаема реалност - игра на цвят, впечатление и форма
Своеобразната игра между спомени, преживяно, форма и цвят създава едни условни места, едни условни пространства, в които и въображението, и фантазията, и реалността се преплитат. А ...
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Желанието да експериментирам ме движеше напред и произведенията започнаха да придобиват обемна форма, навлизайки все повече в пространството. Каква обаче е човешката намеса в приро ...
Музеят на хумора и сатирата отбеляза 53 години от създаването си
Музеят на хумора и сатирата в Габрово днес отбеляза 53 години от създаването си. По традиция институцията обявява ден на отворените врати на празника си.  „Музеят е на 5 ...
Носителят на 22-рата награда „Комедиен хит на сезона“ в Казанлък е местният Общински театър „Любомир Кабакчиев“
Носителят на 22-рата награда „Комедиен хит на сезона“ в Казанлък е местният Общински театър „Любомир Кабакчиев“ с премиерата на „Любов и други бедстви ...
Народна певица възпява качамака
Фолклорната изпълнителка Ана-Мария и финалистът от Hell’s Kitchen Ивайло Иванов обединяват уменията си и преплитат музиката с кулинарията в авторската песен и видеоклип ...
Тикер в 19:00 ч.
Своеобразната игра между спомени, преживяно, форма и цвят създава едни условни м ...
Начало Авансцена
3988
Авансцена

Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите

Да съм диджей, за мен са много неща - призвание, професия, удоволствие, мисия дори, каза Анатоли Анастасов в Световния ден на диджея, който се отбелязва на 9 март. И добави, че опитвайки се да прокарва качествена и стойностна музика, допринася и за формирането на добрата музикална култура у хората. Той разказа и за първите си стъпки в професията.

| 09 Март 2025, 09:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите
Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите
Снимка © БТА

Вече четири десетилетия диджей Анатоли от Ловеч е зад пулта и се грижи за доброто настроение на танцуващите.

Да съм диджей, за мен са много неща - призвание, професия, удоволствие, мисия дори, каза Анатоли Анастасов в Световния ден на диджея, който се отбелязва на 9 март.

И добави, че опитвайки се да прокарва качествена и стойностна музика, допринася и за формирането на добрата музикална култура у хората.

Той разказа и за първите си стъпки в професията. През 1986 година, още ученик в Езиковата гимназия в Ловеч, разбрал, че в Младежкия дом се организира курс за диджеи, и се записал. Той продължил една седмица, групата била от около 35 души.

„Водещи бяха местни лектори, вещи в организирането на забави - така се казваше тогава, както и специални лектори от София – Валентин Ветов (светла му памет!) от Българската национална телевизия и Йордан Георгиев-Данчо Стълбицата. Как ще пропусна такова нещо? Много неща научих от тях, като се има предвид, че едва бях навършил 15 години”, спомня си 53-годишният днес Анастасов.

След курса имало и изпити – писмен и практически. До практическия били допуснати седем-осем човека, които имали половин час на разположение пред публика.

„Тридесет минути водих първата си дискотека в Младежкия дом пред над 500 души. Всички, които участвахме, залагахме на утвърдени хитове, като най-големият тогава беше Heartbreak Hotel на Си Си Кеч. Всички го пуснахме – за кеф на танцуващите. По задължение пускахме български и съветски песни – резонно, за тях получавахме освирквания, но такава беше директивата „от горе”, разказва диджеят.

Впоследствие той разбрал, че курсът имал за цел да се избере щатен диджей на Младежкия дом в Ловеч, което той нямало как да постигне с оглед на възрастта му, но е благодарен, защото наученото тогава, по думите му, се оказало безценно за него.

Станало ясно, че музиката ще играе значима роля в бъдещето му, и малко преди да завърши средното си образование, се явил на изпит за категоризация – по онова време все още действало изискването, че трябва да имаш определена категория, която ти дава право да работиш като дисководещ. Записал се и го уведомили, че изпитите ще са в два последователни дни през април 1989 г. в младежки дом „Лиляна Димитрова” в столицата.

„Оказа се, че сме над петдесет човека. Влязохме в една зала на младежкия дом и пред нас се изправиха едни сериозни чичковци и лелки, които ни информираха за естеството на изпитите – три на брой: първият – политически, вторият – музикален, третият – практически. Ако ги издържиш, вземаш мечтаната категория. Раздадоха по няколко бели карирани листа и химикалки и обявиха темата – „Писмото на другаря Тодор Живков до еди-кой си конгрес на ДКМС (Димитровски комунистически младежки съюз – б.а.) и неговото значение”. Отлично! Само дето аз не бях чел нищо по темата. Поседях десетина минути, хапех химикалката и се чудех накъде да се огледам. Накрая станах и си предадох листа с името и заглавието на темата. Погледнаха ме учудено, а аз им казах „Дошъл съм да се уча на музика, не на политика” и си излязох”, връща лентата ловчалията.

Признава, че първите пет години от стремежите му да се учи и изявява като диджей са му помогнали много. Попивал от това, което правели колегите му, слушал по радиото, записвал музика на касети и очаквал своя ред. И той дошъл през септември 1990 година, когато започнал работа в импресарска къща „Мариано”, чрез която бил назначен за щатен диджей в ресторант „Люспата” в Ловеч.

Година по-късно вече е зад пулта в една от местните дискотеки. Снабдил се с първата си качествена апаратура, набавил си и първите светлинни ефекти – модерните за онова време блиц, глобус и маркуч с бягащи светлини. А в края на 1991 г. младо семейство му гласувало доверие да води сватбата им – първото подобно празненство за диджей Анатоли.

По думите му едно от най-приятните места, на които е работил, е дискотека, известна на ловчалии с името „Водното”. С Иво, един от барманите, понякога си сменяли местата – той зад пулта, дисководещият зад бара. На един от големите хитове тогава – I Can’t Dance на „Дженезис”, редовно демонстрирали заедно на дансинга специфичната походка от видеото към песента.

Разказва и за организирана от тях двамата акция, която днес ще бъде наречена флашмоб: „По това време една от най-гледаните реклами по телевизията беше на един ежедневник, която беше на фона на песента Bakerstreet на Undercover. В един от дните подсигурихме вестници за цялата дискотека, а в момента, в който пуснах песента, всички вдигнаха вестниците в ръце. Луда работа, но много готино се получи!”

С „Водното” е свързан и един от критичните му моменти. Обадил му се шефът – притеснен, че е станало наводнение. Над сто от касетите му се били наводнили, но след неколкодневно съхнене продължили да работят най-нормално.

„Фонотеката ми тогава беше с музика, събрана в близо хиляда касети, които носех в пет огромни куфара. А микрофонът, който ползвах, и днес ми върши чудесна работа – повече от 30 години”, споделя диджей Анатоли.

През 2025 г. той отбелязва 40 години в професията. Отдавна вече не е диджей в дискотека или клуб. Най-често е в един ловешки ресторант, води и лични тържества от 2000 г. насам.

„Грубо казано, за 25 години съм имал около 3000 участия – сватби, кръщенета, банкети, юбилеи, фирмени партита и т.н. Специално брачните празненства са може би към 300”, пресмята Анастасов.

Понякога на участия той носи и тъпан. Застава в центъра на хорото и го удря в ритъма на музиката. „Хората се радват. Имам клиенти, които, след като ме ангажират, държат да бъда и с тъпана. Забавляват се”, обясни диджеят.

Ловчалията посочи още, че през годините е имал възможността да работи и общува с различни имена в бизнеса – колеги и изпълнители. Добър приятел му е рапърът Иван Динев-Устата, с когото са имали доста съвместни участия, а музикантът му е предоставил правото да изпълнява негови хитове, което Анатоли прави и до днес.

„Хоризонт“, с които се запознах, когато бях водещ в радио „Лиани“. Често съм работил и с Драгомир Драганов – прекрасен човек и приятел, певицата Бриана и много други.

Незабравими ще останат за мен и участията ми с Валя Балканска – това няма как да се забрави, с Глория, с Тони Димитрова, с Веселин Маринов.

От новите имена ще отбележа Димитър и Христо, участници в телевизионния формат „Като две капки вода“ в момента. Имат голямо бъдеще, а лично израстването на Христо, който е от Троян, стана и пред очите ми и затова много им се кефя в момента”, разказа диджей Анатоли.

Той не счита, че за тези четири десетилетия се е променил: „Оставам си все същият оптимист, луд и с младежки дух, надявам се”.

По думите му вкусът на хората се е променил със самите тях. „По-новото поколение „залита” към по-комерсиалната вълна – попфолк, гръцко, сръбско, еднодневките... Константа обаче си остават хитовете от 70-те, 80-те и 90-те години. Те се харесват и на младите, а напоследък някои от тях пак се завръщат в по-нов аранжимент. Както се казва – новото е добре забравеното старо”, коментира диджей Анатоли.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Мими Иванова представя най-големите си хитове и съвсем нови песни в зала 1 на НДК
Безрезервно уча младите на това, на което са ме учили и мен, каза проф. Минчо Минчев в Габрово
Хиляди художници създадоха свои интерпретации на картината "Момичето с перлената обеца"
Награденият с "Икар" спектакъл на Иво Димчев Metch ще гостува за първи път в Бургас
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Художникът Пламен Кирилов : Картините са една въображаема реалност - игра на цвят, впечатление и форма
Авансцена
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Тонът на времето
Музеят на хумора и сатирата отбеляза 53 години от създаването си
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.